Зошто не спречија да има диви тераси, сега ќе немаше присилно...

Само двајца од вкупно 20 угостители од подрачјето на општина Центар самите ги отстраниле дивите тераси за кои инспекциите им дале налог. Останатите 18...

Турбо-фолкерите дојдоа по нова жетва на евра во Скопје, а нам...

Кој знае два акорда и три строфи со ефтина содржина, ете ти го во Скопје концерт да држи. А сега пред Нова Година пак...

Скопските улици и тротоари се прават по системот „асфалтирај ги -прекопувај...

Крпеницата на асфалтната пешачка патека кај Црвениот крст на булеварот „Кочо Рацин“ е долга педесетина метри колку што беше долг и ископот кој деновиве...

Кој со кого се помирува, или целта е сите да се...

Н: Кој со кого се помирува, или целта е сите да се помириме со промена на Уставот? Последниов месец се форсира помирување во Македонија. Но...

Чекаат ли парламентарците комесарот Хан да им каже и да се...

Секаде во светот, најсредено е околу парламентите и владите. Тоа е репрезентативен дел од државата. Тоа е местото каде се гледа како една држава...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бутел над двојно повеќе ПМ од дозволеното- наместо мерки, партиски соопштенија

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој...

Без вода жителите на улицата „Петар Ацев“ во Мичурин

Водоснабдувањето на улицата „Петар Ацев“ е прекинато поради уличен дефект на 150 мм цевка на улицата, позади ресторанот „Рулет“ во населбата Мичурин. Прекинот ќе...

Спомен куќата на Мајка Тереза во подготовки за доаѓањето на папата

Спомен куќата на Мајка Тереза почнува да се подготвува за доаѓањето на папата најавено за 7ми мај. Ова го најави директорот на куќата Ариан...

За прв пат „Хамлет“ во кино Култура

„Хамлет“ на Вилијам Шекспир ќе биде изведена премиерно вечерва во кино Култура. – „Да бидеш или не“ во оваа претстава не одекнува како прашање,...

Петиција со 317 потписи до Гази баба: Не сакаме фабрики туку парк!

Да нема индустриски капацитети туку парк, бараат граѓаните скопска Гази баба, преку петиција што ја доставија до општината. Имено собраа 317 потписи за,...